През музиката към киното
В края на 90-те години и първото десетилетие на 21-ви век много от големите имена сред режисьорите на видеоклипове преминаха към дългометражното кино. Тази година трима от тях атакуват боксофисите с нови филми, всеки един от които с интересна история, която тепърва ще видим каква съдба ще им донесе.
(Антон Корбейн, автопортрет)
За Антон Корбейн навлизането в киното като че ли се случи със закъснение, като имаме предвид света, който през годините той изгради около групи като Depeche Mode, U2, Nirvana, Nick Cave & The Bad Seeds, The Killers, Coldplay и много други. Всеки негов клип представя истории без начало и край, но винаги със символика, винаги концептуални. Преминаването от музиката към киното се случи колкото рязко, толкова и плавно, тъй като първият му филм ‘Control‘ се захвана с рискованата задача да разкаже за живота на Иън Къртис и пътя на Joy Division. Още тогава той споменаваше за следващата си стъпка, филм, който ще е цветен и в трилър жанра. Това се оказа ‘The American‘, чиято премиера предстои на 1-ви септември. Но първо малко предистория…
Холандският фотограф и режисьор е роден на 20.05. 1955 година и влиза в музикалния свят почти по случайност и с оскъдни познания по английски. Въпреки това още първите му стъпки в тази област са със значими имена като Joy Division, Дейвид Силвиън и Echo & The Bunnymen. От средата на 80-те датират и първите му съвместни проекти с U2 и Depeche Mode, а взаимоотношенията им прерастват в дългогодишно сътрудничество, в което двете групи се доверяват най-често на него за визуализацията на музиката им, както като клипове, така и като прожекции на турнетата, концертни филми, фото сесии и обложки, често минималистични. Режисьорската дейност на Антон Корбейн върви паралелно с фотографията, която минава отвъд връзките му с рок музиката и зад обектива му застават личности от всякакви области, които като че ли попадат в един и същ мистериозен свят, когато той ги снима.
(Джаз легендата Майлс Дейвис, 1985)
(Кайли Миноуг, сесията е вдъхновена от филмите на Алфред Хичкок)
(Клинт Истууд)
(Depeche Mode)
Неговата визия за песните, които режисира, често се доближава до тях като качества и усещане – едновременно нестандартно, но привличащо вниманието. Винаги в синхрон с музиката, но никога според очакванията.
Творчеството му включва видеа към почти всички сингли на Depeche Mode в периода 1986-1997, и отново през 2005-та зa ‘Suffer Well‘, филмира концертите ‘Devotional‘ (номиниран за Грами) и ‘One Night In Paris‘, сред видеографията му са ‘Pride’, ‘One‘ и ‘Electrical Storm‘ на U2, ‘Atmosphere‘ на Joy Division, ‘Mama Said‘ на Metallica, a от последните години – ‘Re-Offender‘ на Travis, ‘All The Things I’ve Done‘ на The Killers, ‘Violet Hill‘, ‘Talk‘ и една от версиите на ‘Viva La Vida‘ на Coldplay, с която шеговито повтаря ‘Enjoy The Silence’. Един от най-големите му творчески пикове остава ‘Heart-Shaped Box‘ на Nirvana, с която печели MTV награда през 1993-та, време, когато за такива клипове са се давали награди, вместо да бъдат отхвърляни като неподходящи за масовата аудитория.
През 2005-та година започва работа по сценария на ‘Control‘, изграден около книгата ‘Touching From a Distance’ на Дебора Къртис, съпругата на Иън, а година по-късно стартират и неговите снимки с дебютанта Сам Райли в главната роля. Завършването на лентата преминава през много трудности – на няколко пъти датата на премиерата е изместена, а за да продължи финансирането, Корбейн ипотекира къщата си, негови приятели се включват като спонсори. Въпреки че е от Холандия и не е пряк свидетел на този период в манчестърската музикална сцена, Антон успява да създаде филм, който получава одобрението от бившата съпруга на вокалиста и дъщеря им, членовете на New Order, съобразява детайлите и с Аник, любовницата на Иън. Снима ‘Control’ изцяло в любимото си черно-бяло, тъй като ‘Всичко при Joy Division e или черно, или бяло‘.
Две години след представянето на ‘Control’, получил отличия от Кан и Британските награди за независимо кино, Антон Корбейн създава ‘Linear‘. Едночасовият филм е включен в специалното издание на новия албум на U2 ‘No Line on The Horizon’, и по думите на създателя си той представлява ‘нов начин за свързане на филма с музиката‘. В ‘Linear’ присъстват някои от героите и историите, за които Боно разказва в ‘No Line on The Horizon’.
Стигаме до настоящето, което за Антон Корбейн се върти около новия ‘The American‘ (‘Американецът’), сниман в Италия и Швеция и е адаптация по романа ‘A Very Private Gentleman’ на Мартин Буут. Главната роля е поверена на Джордж Клуни, който влиза в кожата на наемен убиец, тръгнал на последната си мисия, но която го отвежда в съвсем друга посока…
Тази година дългометражен филм представи и Флориа Сигизмонди, чието дело са добре запомнящите се с нетипичния си стил на заснимане ‘The Beautiful People‘ на Мерилин Менсън, ‘Little Wonder‘ и ‘Dead Man Walking‘ на Дейвид Боуи, ‘Untitled #1‘ на Sigur Rós, ‘Obstacle 1‘ на Interpol (в който тя участва), ‘Supermassive Black Hole‘ на Muse, ‘The End of The World‘ на The Cure и последно ‘Die By The Drop‘ на The Dead Weather.
Определя действителността на клиповете си като ‘разлагащите се адски светове, населени с изтерзани души и всевластни същества‘.
(Флориа Сигизмонди, почти като героиня от собствените си клипове)
В ‘The Runaways‘ (‘Бегълците’) се разказва за историята на едноименната изцяло женска рок група от 70-те години, а сценарият е базиран по мемоарите на първоначалната им вокалистка Във филма участва Дакота Фанинг и Кристен Стюарт (като фронтдамата Джоан Джет), а в саундтрака присъстват както песни на групата, така и парчета на Дейвид Боуи, The Stooges и Sex Pistols.
Безпогрешният Дейвид Финчър (‘Боен клуб’, ‘Седем’, ‘Странният случай с Бенджамин Бътън’) се завръща с ново предизвикателство – продуцираният от Кевин Спейси ‘The Social Network‘, който е с доста нетипичен сюжет за създателя му: филмът пресъздава историята на създаването на Facebook. Нито един от основателите на сайта не е имал участие в сценария. Със саундтрака са се заели Трент Резнър и Атикъс Рос. Изборът не е случаен – Финчър е режисьорът на ‘Only‘ на Nine Inch Nails, а ‘Седем’ започва със семпъл от ‘Closer’. Той е и създателят на ‘Judith‘ на A Perfect Circle и ‘Love is Strong‘ на Rolling Stones. По-долу може да видите трейлъра, който е на фона на една добре позната песен в съвсем различен вариант:
Режисьорският свят в музиката е уникален случай със своята привидна анонимност: пред очите ни се изправят клипове, които са ни любими, но не знаем, че са дело на един и същ човек, а същите хора понякога се оказват отговорни и за някои от най-внушителните филми днес. А в случая на тези трима ексцентрици, като че ли има едно нещо, което е константно в работата им, както по видеоклиповете, така и във филмите им – лесният път никога не е опция.
Полезни линкове:
http://www.floriasigismondi.com/
Светослав Тодоров (The Fein)
Отново чудесна статия! Въпреки, че доста die hard фенове на JD не харесват Контрол, според мен Корбeйн (Корбайн според по-запознати) е свършил чудесна работа и е пресъздал невероятно атмосферата от онова време. Подбора на актьорите също е много сполучлив. Любопитно е, че песните от филма се изпълняват реално от самите актьори.