Пет ню ейдж класики от Crosspolar, гост на Sofia Дrone Day 2022

Не е само Enya: през 2022 г. ню ейдж отдавна не е мръсна дума и както при всеки друг жанр, от чийто апогей са изминали няколко десетилетия, вече говорим за неговото възраждане. Естонският артист Crosspolar, който тази събота е в София, е подготвил селекция, с която да го докаже.

Може да чуете Crosspolar, самостоятелен проект на родения в Естония, но базиран в Англия електронен музикант и композитор Тави Келе, на 28 май в Koncept Space, като част от годишния Sofia Дrone Day, събитие на лейбъла Amek.

Самото следене на ню ейдж сцената сега е изкъсо проследяване на миналото на жанра. Виждаме отпечатъка му в музиката на съвременни артисти като Les Halles, Yamaneko, JV Lightbody, а лейбъли като Light In The Attic, Not Not Fun Records, Mood Hut или New Atlantis съживяват класически албуми или дават път на новата музика от жанра. Голяма роля в ню ейдж възраждането играят блогове като Crystal Vibrations и Sounds of the Dawn, които дигитализират отдавна изчезнали и редки албуми на аудио касети, дискове и винил. 

В музиката на Тави не само че можем да открием вдъхновения от ню ейдж звука, но самият той е и фен и колекционер на апокрифни издания от тази форма на атмоферичната музика.

Докато се подготвяме за лайв изпълнението на Crosspolar в рамките на Sofia Дrone Day 2022, заедно с местните проекти scav и триото Шентов, Симитчиев, Луканов, слушаме петте любими ню ейдж албума на Тави Келе, за които той самият ни е разказал по нещо.

Повече от музиката на Crosspolar в Bandcamp.

Medwyn Goodall „Moon Goddess“

„Обожавам този албум, звуковата палитра е перфектна и е пълен с красиви мелодии. Голяма част от него звучи като музиката, която ти пускат докато изчакваш на телефона (казвам го като комплимент), но смятам, че е много успокояваща. Goodall има много албуми и препоръчвам на всеки да се запознае с музиката му. Открих го преди няколко години, когато купих кутия с ню ейдж касети от една възрастна йога инструктурка за 5 паунда. На нея толкова й се искаше да се отърве от тях и беше много изненадана от факта колко се вълнувам, когато се срещнахме, за да взема касетите.“

Sven Grünberg „Milarepa“

„Аз съм голям фен на Sven. Той е естонски артист с много интересна дискография. Дълбоко посветен е в будизма, който е и тема, която често присъства в музиката му, особено в този албум. Писал е много музика за телевизия и кино, включително невероятният саундтрак на телевизионната адаптация на “Naksitrallid“, естонска детска книга, с която израснах. Sven e член и на рок групата Mess, те издават албум чак през 1996 г., защото преди това музиката им „не пасва на съветската идеология“. В този албум има едно парче, на име “Valged hommikud”, което за мен е една от най-добрите песни, записвани някога на лента.“

Patrick O’Hearn „Between Two Worlds“

„Честно казано е много трудно да избера любим албум от Patrick O’Hearn, който има толкова много добри албуми, но “Between Two Worlds” е толкова красив запис, чието ехо може да чуете в много от съвременната музика.“

Jon Mark „The Standing Stones of Callanish“

„Зашеметяващ албум, пълен с красиви, безтегловни композиции. Jon Mark, освен още много други неща, е и част от групата Mark-Almond (да не се бърка с Marc Almond) и техният албум „Rising” пък е един от най-любимите ми албуми за всички времена.“

Llewellyn & Juliana „Swimming With Dolphins“

„Този албум звучи точно както може би си го представяте, заради заглавието му. На моменти е малко смешен, но пък е много чаровен.“  



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *